Inwestowanie w ludzi to inwestowanie w firmy

Włodzimierz K. Buśkiewicz, prezes zarządu Instytutu Rozwoju Biznesu i Polskiej Fundacji Badań nad Zarządzaniem w rozmowie z Lidią Zakrzewską, redaktor naczelną „Strategii biznesu” diagnozuje rynek szkoleń i konferencji. Na pytanie o jego ocenę w kontekście wpływu dotacji unijnych, a w szczególności o ocenę oferty Włodzimierz Buśkiewicz odpowiada:

To, co powiem będzie ocieraniem się o banał, ale czasem tak być musi. Pieniądze unijne dały polskiemu biznesowi faktycznie kapitalny zastrzyk,  jeśli chodzi o inwestycje w kadry. Bez tego skala działań w obszarze rozwoju kompetencji nie miałaby miejsca.  Oczywiście słychać opinie, że fundusze są marnotrawione, że jakość szkoleń nie jest zbyt wysoka, ale gdyby nie fundusze, to by się wcale nie zdarzyło, w szczególności jeśli chodzi o małe i średnie firmy.

Zawsze, gdy do wzięcia jest jakaś pula pieniędzy, część będzie wykorzystana świetnie, część średnio, a część się zmarnuje. Przy takiej skali działania, trzeba o tym pamiętać.  Ale nigdy w Polsce nie zostało zainwestowanych tyle pieniędzy w kadry. To poza dyskusją. Zatem w kontekście rozwoju kompetencji samych ludzi i przedsiębiorstw te środki przyniosły wiele dobrego.

Cała rozmowa w: „Strategie biznesu”, nr 3/2013.

Powrót...