Jak planować karierę i siebie nie skrzywdzić?

Może na początek warto sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na radykalniejsze zmiany w życiu zawodowym. Instytut Rozwoju Biznesu opracował test, który ułatwia znalezienie odpowiedzi na to pytanie.

W rozwoju zawodowym kierujemy się różnymi wartościami. Z reguły nie jesteśmy w stanie ani ich wszystkich nazwać, ani uporządkować od najważniejszej do najmniej istotnej. Ale ten brak jasności nie oznacza, że nie wiemy, czego chcemy, ale prędzej, że nie potrafimy wybrać tych wartości, które są dla nas decydujące. Jest rzeczą naturalną, że chcemy i dobrze zarabiać, i mieć czas dla rodziny, i do tego – stale się rozwijać.

Wybory bywają trudne, często podejmowane pod wpływem emocji, trudnej sytuacji, chęci naśladowania udanej kariery czy zwykłego braku rozeznania, w czym się sprawdzimy, a co grozi nam porażką. Pierwszym dobrym krokiem może być na przykład wypełnienie prostego, acz precyzyjnego testu, który pokaże, czym się kierujemy planując swoją karierę. Ale to dopiero początek. Jeszcze – i to jest najtrudniejsze – trzeba wybrać taką drogę rozwoju zawodowego, która z jednej strony będzie oparta na uświadomionym i uporządkowanym systemie wartości, a z drugiej będzie realna i możliwa do przebycia w najbliższych kilku latach. I na tym drugim etapie można skorzystać z proponowanych przez specjalistów indywidualnych warsztatów, podczas których psycholog organizacji pomaga dokładniej przyjrzeć się strukturze naszych wartości, zrozumieć ich hierarchię, wreszcie pokazać, czy starczy nam sił, wiedzy i konsekwencji w realizacji zaplanowanej kariery.

Powrót...