W tegorocznym konkursie 235 młodych ludzi zdobyło płatne staże w firmach, instytucjach i organizacjach rządowych. Dotychczas łącznie we wszystkich edycjach takie staże wygrało 2,7 tys. studentów i absolwentów. A wartość nagród dodatkowych w tym roku to 150 tys. zł. Uroczysta gala finałowa i wręczenie nagród odbyły się 12 czerwca w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Organizatorami konkursu od 1996 roku są „Gazeta Wyborcza” i PwC.
Instytut Rozwoju Biznesu od kilku lat funduje dwóm laureatom nagrody w postaci udziału w szkoleniach. W 18. edycji jest to 32-godzinny program „Certified Train the Trainers”, przygotowujący do wykonywania zawodu trenera biznesu, w tym do samodzielnego planowania, konstruowania i prowadzenia szkoleń. Uczestnicy poznają i ćwiczą zasady współpracy z grupą w trakcie procesu szkoleniowego, uczą się stosowania narzędzi dydaktycznych i standardów metodycznych w pracy z dorosłymi.
Wartością konkursu jest nie tylko to, że angażuje młodych ludzi do rywalizacji o praktyki w firmach, że uczy ich aktywnego nastawienia do poszukiwania pracy. Cenne w tych corocznych zmaganiach jest doświadczenie pracodawców, którzy z roku na rok lepiej rozumieją, jak bardzo zmienia się absolwencki rynek pracy. Młodzi ludzie mają swoje sprecyzowane oczekiwania, pasje, które chcą realizować, czy typowe dla obecnych czasów zwyczaje nieustannej obecności w wirtualnym świecie.
Laureaci 18. edycji
W tegorocznym konkursie wzięła udział wyjątkowo duża liczba firm, które ufundowały od kilku do kilkunastu praktyk. Aż 17 osób odbędzie staż w Poczcie Polskiej, 12 – w Lidl Polska, po 10 – w PKO Bank Polski, Microsofcie i sieci OBI. Wiele firm zaprosiło na staże po więcej niż kilka osób. Według organizatorów w tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się takie dziedziny wiedzy, jak dziennikarstwo, marketing, prawo czy finanse.
Gala finałowa przyszłorocznej edycji być może odbędzie się w Kancelarii Prezydenta RP.