Polskie szefowanie – między rzeczywistością a oczekiwaniami

Dla pracownika w naszym kraju – mówi prof. Olaf Żylicz w rozmowie z Agnieszką Sową w „Ja, My, Oni” (tom 11) – najważniejszy jest szacunek, czyli to, czy jest traktowany z godnością i sprawiedliwie. Ale zaraz na drugim miejscu są dobre relacje z przełożonym i dobra atmosfera w zespole. Wyraźnie ceni się to bardziej w Polsce niż w wielu innych krajach i innych kręgach kulturowych. (…) To charakterystyczne dla społeczeństwa hierarchicznego, którym ciągle jesteśmy (…). A to, że lubimy mieć dobrą atmosferę w pracy, że zaprzyjaźniamy się z kolegami z zespołu. Pewnie też jest jakimś dziedzictwem Wschodu, które ja zresztą, przyznam się, bardzo lubię.

I jeszcze jeden fragment z rozmowy:

Wielką umiejętnością jest angażowanie się w pracę i rozwój zawodowy i jednocześnie pozostawanie w głębokim kontakcie ze swoimi potrzebami, wartościami i celami zawodowymi (…) Żeby się nie okazało po latach, że gram w nie swoich zawodach.

Cała rozmowa pt. „Szefologia stosowana” w: Ja My Oni. Poradnik Psychologiczny Polityki. Jak pracować z sensem, zyskiem i sukcesem, Tom 11, wydanie specjalne 2/2013.

Gorąco polecamy, także lekturę innych artykułów o tym, jak żyć i pracować z sensem.

Powrót...