Seminarium IBD Polska gospodarka a centrum i peryferie 23 kwietnia 2015
Termin i lokalizacja
Warszawa, Sienna Training Centre, 23.04.2015 - 23.04.2015
Kwietniowe seminarium było kontynuacją dyskusji wokół tematu prezentacji dr. Macieja Bukowskiego „Przemysł na peryferiach”. Ta kwestia ma kluczowe znaczenie dla miejsca Polski w globalnej gospodarce w nadchodzących dziesięcioleciach. Dlatego warto było poruszyć te zagadnienia, rozszerzyć je i doprecyzować, skupiając się na kluczowym problemie uwarunkowań geopolitycznych.
Szczególne znaczenie dla prawidłowej diagnozy ma pojęcie Polski jako gospodarki peryferyjnej. To pojęcie nie jest nowe, przeniknęło już do publicystyki, a nawet języka potocznego i stało się synonimem zapóźnienia, drugorzędności, zależności.
Na seminarium starano się odejść od tego schematu i zastanowić nad określeniem zależności „centrum – peryferie” jako szansy na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i postępu cywilizacyjnego. W pierwszej kolejności ustosunkowano się do pytania, co w warunkach gospodarki globalnej może być najlepszym punktem odniesienia dla Polski (centrum): stara Unia strefy euro? stara Unia poza euro? Niemcy? USA? Chiny?
Odpowiedź na to pytanie wymagała sformułowania odpowiedzi szczegółowych: Co jest źródłem konkurencyjności polskich firm? Czy niskie płace to chwilowa przewaga pozwalająca na budowę solidnych fundamentów na przyszłość, czy też konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce jest nierozerwalnie związana z kompresją wynagrodzeń? Czy wielokrotnie diagnozowana niska innowacyjność polskich firm jest jedynie przejawem etapu ich rozwoju, czy też trwałym stanem wskazującym na pułapkę produktową, w której się znalazły? Czy państwo ma coś do zrobienia dla polskiego przemysłu, czy też powinno poczekać aż rzeczy zadzieją się same?