Rozmowy IBD. Fenomen studiów MBA

Zapraszamy do wysłuchania drugiego wywiadu w ramach naszego nowego cyklu „ROZMOWY IBD”. Tym razem rzecz dotyczy popularności studiów MBA. Bo mimo pojawiających się od czasu do czasu krytycznych opinii, programy MBA na trwałe weszły do światowego kanonu kształcenia menedżerów. A krytyczne refleksje czy mniej lub bardziej głębokie analizy są wręcz niezbędne. Jak w każdym żywym procesie. Wszak biznes, zarówno w wymiarze międzynarodowym, globalnym, jak i lokalnym podlega nieustannym zmianom. To jest nieuchronne. W ostatnich latach tempo tych zmian uległo wyraźnemu przyśpieszeniu. A programy MBA muszą te zmiany odzwierciedlać. I pewnie tak się dzieje, skoro cieszą się zainteresowaniem i młodych ludzi, dopiero zaczynających swoją menedżerską przygodę, i tych, którzy nie z jednego korporacyjnego pieca chleb jedli.

Rozmawiający większość swojego akademickiego życia poświęcili właśnie kształceniu menedżerów w ramach programów MBA. Profesor Henryk Sterniczuk to wieloletni Dyrektor Programów MBA na Uniwersytecie Nowego Brunszwiku, a prof. Jan Nowak pełnił taką funkcję m.in. na Uniwersytecie Południowego Pacyfiku, a obecnie – w IBD Business School.

Od lewej: prof. Henryk Sterniczuk i prof. Jan Nowak

Nam po wysłuchaniu wywiadu najbardziej zapadła w pamięć odpowiedź prof. Sterniczuka na pytanie prof. Nowaka o znaczenie doświadczenia menedżerskiego w podejmowaniu decyzji o wyborze typu programu MBA (np.jedno- czy dwuletniego): „im lepiej jesteś przygotowany, tym  więcej dostajesz”. Faktycznie, im więcej umiesz, tym lepiej rozumiesz, jak dużo jeszcze nie wiesz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i lektury innych publikacji w naszej BIBLIOTECE.

Powrót...