Idea Seminarium IBD, UW WZ i WiseEuropa
W końcu 2014 roku została powołana inicjatywa Seminarium IBD, UW WZ i WiseEuropa – „Polska transformacja a nowe wyzwania” – cykl seminariów poświęconych podsumowaniu lekcji 25 lat polskiej transformacji, identyfikacji strategicznych wyzwań i zagrożeń, przed którymi będzie stała Polska w następnym ćwierćwieczu, oraz określenia długofalowych „działań ponad podziałami” niezbędnych do dalszej modernizacji gospodarki i społeczeństwa.
Dwa lata później formuła seminarium została rozszerzona, co odzwierciedla także jego zmieniona nazwa – „Nowe wyzwania w niestabilnym świecie”. Cykliczne spotkania były organizowane przez IBD Business School wspólnie z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i WiseEuropa.
Program seminarium IBD, UW WZ i Wiseeuropa
Niepewność, zmiany, przewartościowania są dziś dominujące na świecie, Europie i Polsce i to niemal w każdym wymiarze światowego i europejskiego ładu. Trzy wektory tej sytuacji wydają się szczególnie ważne:
- Zmiany sytuacji geopolitycznej, słabnięcie amerykańskiego przywództwa, wyłanianie świata wielobiegunowego i konsekwencje tego stanu rzeczy: rosnącą niestabilność, endemiczne konflikty i załamywanie się powojennego ładu, walkę o przestrzeń i wpływy, podział zasobów i rynków.
- Nieuchronne zmiany w UE w niejasno dziś określonym kierunku – przyśpieszonej integracji bądź dezintegracji ze wszystkimi tego konsekwencjami.
- Dokonujące się zmiany w Polsce i ich niejasne – w szczególności w dłuższej perspektywie – skutki.
W Polsce badania zmian społecznych i gospodarczych są rozproszone i wzajemnie nie powiązane, tzn. rzadko specjaliści z jednej dziedziny uwzględniają wyniki badań specjalistów z innych dziedzin. Warto wymienić trzy grupy analiz: socjologiczne, historyczne, ekonomiczne. Pierwsze skupiają się na analizie rozmaitych aspektów systemu politycznego, zmianach społecznych, nierównościach, grupach interesu itd. Te które dotyczą Polski są najczęściej jednostronnie krytyczne. Drugie umieszczają rozwój kraju w perspektywie historycznej, badają gospodarkę i kulturę „peryferii”, dyfuzję kulturową, konsekwencje zacofania, trzecie koncentrują się raczej na wybranych, szczegółowych problemach. Rzadkie są (jeśli w ogóle) syntezy multidyscyplinarne. Z kolei literatura zachodnia eksponuje peryferyjny i naśladowczy charakter zmian w Europie Centralnej i Wschodniej. Wypływa z stąd oczywisty wniosek, że warto jest, aby te nurty badań próbować połączyć i przełamać swoistą izolację poszczególnych dyscyplin.
Trzy instytucje współtworzące seminarium były szczególnie predysponowane do multidyscyplinarnego podejścia. Seminarium mogło podjąć – rzecz jasna – tylko niektóre tematy i problemy, jednak zdecydowano się na dyskusję w zarysowanym wyżej kontekście.
Uczestnicy Seminarium IBD, UW WZ i WiseEuropa
Do udziału w Seminarium zostały zaproszone osoby, mające niepowtarzalne praktyczne doświadczenie w zarządzaniu procesem transformacji, a jednocześnie zdolne formułować strategiczne oceny w kontekście zjawisk globalnych, wychodząc poza wąsko rozumiane uwarunkowania ekonomiczne.
Kierownictwo merytoryczne seminarium:
- dr Jerzy Drygalski († 5.09.2018), były Sekretarz Stanu MPW, przedsiębiorca
- dr Grzegorz Jędrzejczak, były Podsekretarz Stanu MPW, były wieloletni pracownik Banku Światowego
- dr Henryk Sterniczuk, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Fundacji Badań nad Zarządzaniem, profesor Uniwersytetu New Brunswick w Kanadzie.
-
-
15 stycznia 2015
-
-
28 maja 2015
-
-
18 grudnia 2015
-
-
17 listopada 2016
D o p o b r a n i a:
Seminarium IBD Polska transformacja nowe wyzwania_Założenia programowe
Odbyły się następujące seminaria:
- Seminarium 6 listopada 2014: „Identyfikacja długofalowych globalnych trendów geoekonomicznych i analiza ich wpływu na kształt reform niezbędnych w Polsce” >>
- Seminarium 15 stycznia 2015: „Czy Polsce grozi konflikt pokoleniowy?” >>
- Seminarium 19 lutego 2015: „Mielizny demokratycznego kapitalizmu” >>
- Seminarium 19 marca 2015: „Przemysł na peryferiach – czyli o trzeciej fali polskiej industrializacji”>>
- Seminarium 23 kwietnia 2015: „Polska gospodarka a centrum i peryferie” – kontynuacja dyskusji z marcowego spotkania >>
- Seminarium 28 maja 2015: „Nowe podejście do prowzrostowej polityki fiskalnej i pieniężnej – szanse i zagrożenia” >>
- Seminarium 25-27 września 2015: „Od imitacji do innowacji: Polacy 2050” >>
- Seminarium 22 października 2015: „Problemy i wyzwania polskiej energetyki” >>
- Seminarium 27 listopada 2015: „Rozwój gospodarczy i skok cywilizacyjny Polski XIX w.” >>
- Seminarium 18 grudnia 2015: „Rozwój gospodarczy II RP – analiza porównawcza” >>
- Seminarium 10 marca 2016: „Między integracją a dezintegracją – kryzys, który uzdrawia, czy walka o przetrwanie UE” >>
- Seminarium IBD, WZ UW i WiseEuropa 17 listopada 2016: „Reindustrializacja i unarodowienie kapitału: czy recepta na sukces?”>>
- Seminarium IBD, WZ UW i WiseEuropa 26 stycznia 2017: „Znaczenie GPW dla polskiej gospodarki”>>
- Seminarium IBD, WZ UW i WiseEuropa 9 marca 2017: „Zatrudnienie. Elastyczność a stabilizacja rynku pracy”>>
- Seminarium IBD, WZ UW i WiseEuropa 20 kwietnia 2017: „Finansowanie budownictwa z rynku kapitałowego”>>
Polecamy
Warto przeczytać