Ważne, by się chciało chcieć

Na świecie przybywa bezrobotnych, w tym najbardziej  wśród młodych ludzi. Do końca tego roku – wg danych Międzynarodowej Organizacji Pracy – ponad 73 mln osób z grupy wiekowej od 15 do 29 lat nie będzie mieć pracy. W Polsce na koniec I kwartału br. bezrobocie wśród młodych, którzy nie ukończyli 25 roku życia, wyniosło 28 proc. Rok temu ten wskaźnik był niższy o mniej więcej 2 proc. Pod tym względem znacznie gorzej jest w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii czy Słowacji, w Szwecji – nieco tylko lepiej niż u nas, a np. w Niemczech  – ten wskaźnik wynosi tylko 7,6.

Dlatego tak ważne są nie tylko działania rządowe, które – jak pokazuje praktyka – bywają różne pod względem skuteczności, najczęściej niedostateczne i zwykle uzależnione od wielkich celów wielkiej (czytaj: partyjnej) polityki. Inicjatywy samych zainteresowanych, tj. młodych ludzi, przyszłych absolwentów, którzy za rok-dwa, po ukończeniu studiów,  staną się pełnoprawnymi pracobiorcami, są w takiej sytuacji szczególnie cenne. Raz, że młodzi ludzie sami szukają sposobów na zdobycie praktycznej i przydatnej wiedzy, która ułatwi im znalezienie pracy. Dwa – potrafią to robić z entuzjazmem, profesjonalnie, bez wynagrodzeń czy horrendalnych premii.  Nie są pasywni, nie czekają na gotowe, uczestniczą w różnorodnych praktykach i stażach, pracują na mniejsze lub większe kawałki etatów.  Robią znacznie więcej niż muszą…

Do takiej oceny uprawniają nas doświadczenia Instytutu ze współpracy z organizacjami studenckimi.  Dwa ostatnie przykłady: Studenckie Koło Naukowe Progress z Uniwersytetu Łódzkiego od lat organizuje cykle zajęć i konkursów z rachunkowości  i finansów (Progress Accounting Competition i Finance Week VII), a studenci z SGH – międzynarodowy turniej negocjacyjny (The Warsaw Negotiation Round).

Gratulujemy organizatorom i trzymamy kciuki za udany start w zawodowe życie wszystkich uczestników konkursów, którym po prostu chce się chcieć więcej wiedzieć, umieć, rozumieć.

Relacja z turnieju negocjacyjnego i bardzo przyjemne dla nas  słowa , także i tu

Trwa natomiast jeszcze kolejny etap konkursu PwC i „Gazety Wyborczej”  „Grasz o staż”, naszym zdaniem swoistej perły w koronie wśród pozarządowych inicjatyw umożliwiających spotkanie pracodawców z wyróżniającymi się na rynku studentami i absolwentami. Obecny etap to selekcja  kandydatów i rozmowy rekrutacyjne w  organizacjach, których celem jest wybór laureatów. Oficjalne ogłoszenie nazwisk zwycięzców i laureatów nagród dodatkowych nastąpi na uroczystej gali finałowej. W tym roku odbędzie się ona  w odmienionej formule 12 czerwca (środa) w Dużej Auli w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej przy Placu Politechniki 1 w Warszawie w godzinach 12.00 – 15.00.  Na stronie konkursu czytamy, że „…80 proc. laureatów ocenia, że udział w „Grasz o staż” pomyślnie wpłynął na przebieg ich kariery zawodowej”.

Powrót...