Dobrą pozycję trzeba sobie wypracować

Kategorie: Artykuły, Przywództwo, rozwój menedżerski, HRM, Zarządzanie

Konkurencyjność firmy – jak ją budować?

„Każdy menedżer wie, że zwiększanie konkurencyjności firmy to praca, która się nie kończy. Zastój jest najgorszym wrogiem przedsiębiorstwa – ocenia Włodzimierz Buśkiewicz, prezes Instytutu Rozwoju Biznesu [obecnie IBD Business School] w rozmowie z Rafałem Fabisiakiem z  „Pulsu Biznesu”. – Niestety, nadal są firmy, w których myślą, że np. mała konkurencja pozwoli bez większych przeszkód utrzymać pozycję na rynku. Bardzo łatwo wtedy przeoczyć zmiany i stracić wcześniejszą przewagę. Zresztą bardzo dobrze pokazały to lata kryzysu gospodarczego, który uwydatnił słabości, ale i mocne strony wielu przedsiębiorstw.”

konkurencyjność firmyNa pytanie o najczęstsze błędy popełniane podczas budowania konkurencyjności firmy, stwierdza: „Czasem wina leży po jej [firmy – przyp. red] stronie, ale przecież przedsiębiorca nie na wszystko ma wpływ. (…)  Częstym problemem mniejszych rodzinnych firm jest kontrolowanie przez szefa wszystkich działań i podejmowanie każdej decyzji dotyczącej przedsiębiorstwa.”

Z kolei Maciej Sus, dyrektor departamentu klienta biznesowego w Deutsche Banku Polska, uważa, „…że choć Polacy są bardzo przedsiębiorczy, to przygoda z własną firmą nie dla każdego kończy się sukcesem”.

 

Rafał Fabisiak

Źródło: „Puls Biznesu”, 7 listopada 2014

Polecamy lekturę całego artykułu na www.pb.pl

[ssba]